I stopped by the cafe today to grab the individual meal prices so I could finish my calculations. This is amazing. Unless you’re getting the 19 meal/week plan, do not get a meal plan. Any meal plan. Here’s what I figured:
Breakfast: $4.20
Lunch: $5.50
Dinner: $6.25
Average Meal Price: $5.32
Eating three meals a day, five days a week costs $79.75. Assuming there are 16 weeks in a semester, that comes to $1276. All dorm-based meal plans cost $1566. The Quartz Plan (15 meals/week + $100 Munch Money) has an average meal cost of $6.11. The Granite Plan (150 meals/semester + $175 Munch Money) has an average meal cost of $9.27. The Topaz Plan (125 meals/semester + $250 Munch Money) has an average meal cost of, brace yourselves, $10.53! But here’s my favorite: The Agate Plan is designed commuters and staff. You get 25 meals per semester and nothing else, yet it costs $155 for an average meal cost of $6.20! Unless you get dinner every single time (this saving an amazing 5 cents per a meal), you end up losing tons of money. WTF?
0